fbpx

Szkoła Letnia

„CENA PRAWDY – SZKOŁA LETNIA KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI

DLA MŁODZIEŻY LECEALNEJ I NAUCZYCIELI”

 
 

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W SZKOLE LETNIEJ

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki działające przy Parafii Świętego Stanisława Kostki w Warszawie wraz z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej ogłaszają nabór do udziału w ogólnopolskiej szkole letniej:Cena Prawdy – Szkoła Letnia ks. Jerzego Popiełuszki dla młodzieży licealnej i nauczycieli”

Zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych w wieku 16-19 lat oraz nauczycieli historii, religii, etyki, HiTu, WoSu. 

Wydarzenie ma na celu przybliżenie młodym ludziom postaci księdza Jerzego Popiełuszki oraz historii Polski w czasach komunizmu ze szczególnym uwzględnieniem fenomenu Solidarności. Zajęcia dla uczniów i nauczycieli w większości będą odbywały się osobno z zaangażowaniem specjalistów w danych dziedzinach. W trakcie szkoły letniej przewidziano zajęcia merytoryczne, integracyjne, rekreacyjne, warsztaty z porozumienia bez przemocy, zwiedzanie miejsc historycznych, spotkania ze świadkami historii, pokaz filmowy, grę miejską i zwiedzanie Warszawy.

Program:

– dla nauczycieli: wykłady prowadzone przez wybitnych historyków XX wieku (w tym o roli Jana Pawła II w okresie PRL i o relacjach Państwo – Kościół w okresie PRL), spotkania ze świadkami historii, warsztat porozumienia bez przemocy dot. stresu i relacji międzypokoleniowych, warsztaty metodologiczne i dyskusje.

– dla uczniów: warsztaty historyczne i dziennikarskie (dziennikarstwo prasowe i radiowe), wykłady, spotkania ze świadkami historii, warsztat z porozumienia bez przemocy dotyczący hejtu i przemocy.

– program kulturalno-rozrywkowy: integracja muzyczna, gra miejska, wieczór filmowy, spacer po Warszawie;

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prof. Jan Żaryn i prof. Paweł Skibiński, członkowie rodziny Popiełuszków, członkowie Solidarności z Sierpnia 80 z Huty Warszawa.

 

Warunkiem zgłoszenia jest udział w konkursie:

Uczeń napisze pisze krótką pracę (do 3500 znaków) w dowolnej formie prozatorskiej na temat: „Ksiądz Jerzy Popiełuszko – bohater zwykłych ludzi” – w odniesieniu do nagrania filmowego znajdującego się pod linkiem:

Miejsce:

Szkoła Letnia odbywać się w Hotelu Amicus należącym do Parafii Świętego Stanisława Kostki w Warszawie. Koszty wyżywienia, zakwaterowania i udziału w zajęciach pokrywają organizatorzy. Uczestników obowiązuje jedynie wpłata rejestracyjna w wysokości 50 zł od osoby uiszczana po przyjeździe.

 

Termin:

12-16 lipca 2023 r.

 

Termin zgłoszeń: 

Do 20 czerwca

 

W razie dużej liczby zgłoszeń o kwalifikacji zadecyduje konkurs prac pisemnych.

 

LINK DO REJESTRACJI

Należy załączyć zdjęcia lub skany podpisanych odręcznie oświadczeń, których wzory podano poniżej.

W przypadku zakwalifikowania do udziału w szkole letniej oryginały oświadczeń należy dostarczyć w dniu rozpoczęcia wydarzenia.

Wzory oświadczeń:

Zgoda rodziców/opiekunów na udział dziecka w szkole letniej (w przypadku uczniów niepełnoletnich)

Zgoda nauczyciela na opiekę nad niepełnoletnim uczniem (w przypadku uczniów niepełnoletnich)

Klauzula RODO

Kontakt do organizatorów:

Katarzyna Jóźwik, tel.519 650 594; Paweł Kęska tel. 500 333 619; email: muzeum@muzeumkspopieluszki.pl  

 

_______________________________________________

„SZKOŁA LETNIA 2023 SPRAWOZDANIE”

Zakończyła się Szkoła Letnia księdza Jerzego Popiełuszki dla uczniów szkół średnich i nauczycieli

Od 12 do 16 lipca 30 uczniów szkół średnich i nauczycieli z całej Polski brało udział w trzeciej Szkole Letniej księdza Jerzego Popiełuszki. W trakcie zjazdu odbywającego się pod hasłem „Cena Prawdy” uczestnicy mogli poznać historię księdza Popiełuszki i Solidarności, spotkali się z licznymi świadkami wydarzeń, historykami i edukatorami, brali udział w grze miejskiej i w warsztatach dziennikarskich. Organizatorem wydarzenia było warszawskie Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki, głównym partnerem zaś Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej. W trakcie zjazdu odwiedził uczestników brat księdza Jerzego, Józef Popiełuszko, który opowiedział o domu rodzinnym w podlaskich Okopach. Nauczyciele i uczniowie spotkali się z uczestnikami strajku w obronie krzyży w Miętnem w 1984 r. a także złożyli wizytę w Hucie Warszawa gdzie rozmawiali z organizatorami strajków w sierpniu 1980 i w czasie stanu wojennego. Uczestników odwiedził także Mirosław Odorowski, skarbnik NSZZ Regionu Mazowsze z roku 1981 a także Iwona Ciecierska, która w czasie stanu wojennego przywoziła do parafii Świętego Stanisława Kostki dary z Londynu. Uczestnicy wysłuchali wykładów dotyczących Solidarności i stanu wojennego, które wygłosili profesorowie Jan Żaryn i Paweł Skibiński. W osobnych grupach wzięli także udział w warsztatach porozumienia bez przemocy. Kontakt ze świadkami życia i działalności księdza Jerzego, wśród których byli także jego świadkowie w procesie beatyfikacyjnym, sprawił, że hasło „Zło dobrem zwyciężaj” zyskało wymiar żywego świadectwa. Konrad Zawiślak, uczestnik Szkoły Letniej powiedział: „nie sądziłem, że tak bardzo mnie to dotknie i tak wpłynie na moje życie”. Agnieszka Wrzesińska, nauczycielka z Liceum Ogólnokształcącego w Trzebnicy powiedziała: „Dzięki temu wydarzeniu ksiądz Jerzy stał się dla mnie bliską osobą, którą mogę stawiać za wzór dla siebie i moich uczniów ale także świętym na nasze czasy”. Projekt dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Patronami wydarzenia byli: Minister Edukacji i Nauki, Instytut Pamięci Narodowej i NSZZ Solidarność. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio Warszawa oraz portal Opoka.

 

Posłuchaj wypowiedzi uczestników:

 

 

 

„SZKOŁA LETNIA 2022 SPRAWOZDANIE”

Między 3 a 7 sierpnia w sanktuarium bł. ks. J. Popiełuszki, pod hasłem „Prawda, wolność, solidarność – wakacyjne spotkania z ks. Jerzym Popiełuszką” odbyła się Szkoła Letnia dla uczniów i nauczycieli z całej Polski.

24 osoby z wielu miast polski przez kilka dni poznawały historię księdza Jerzego Popiełuszki Solidarności.

Nauczyciele spotykali się z profesorami i specjalistami: m.in. prof. Janem Żarynem, dr Rafałem Łatką, historykiem Jakubem Gołębiewskim, Zofią Romaszewską.

Uczniowie pracowali z młodymi historykami dowiadując się czym była PRL i solidarność, czym był stan wojenny a także pracowali na warsztacie „Zło dobrem zwyciężaj – czyli jak poradzić sobie z przemocą i szanować tych, którzy nam źle życzą”. Poza tym była gra miejska, śpiewanie piosenek o wolności i prawdzie i noce przegadane o ważnych sprawach.

Jako organizatorzy – jesteśmy szczęśliwi…

Projekt finansowany był przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Patronowali mu: NSZZ Solidarność, IPN, MEiN

Poniżej wywiad z uczestnikami przeprowadzony na antenie Radia Warszawa:

 

 

 

„SZKOŁA LETNIA 2021 SPRAWOZDANIE”

 

W dniach 4 – 8 sierpnia 2021 odbyła się pierwsza w naszej historii Szkoła Letnia poświęcona księdzu Jerzemu Popiełuszce oraz czasom Solidarności. Brało w niej udział 22 uczniów i nauczycieli ze szkół średnich w Polsce.
Uczestnicy odbywali spotkania z wybitnymi historykami (prof. Jan Żaryn, dr Rafał Łatka, Jakub Gołębiewski), ze świadkami życia księdza Jerzego (Adam Nowosad, pani Grażyna Siemion, hutnicy z Huty Warszawa, pani Katarzyna Soborak, ks. Wiesław Wasiński, Krzysztof Koziestański) z warsztatowiczami i metodykami (Marcelina Koprowska, Agnieszka Bejnarowicz, Artur Wolski). Młodzież brała udział w warsztatach dziennikarstwa prasowego oraz radiowego. Przed pokazem filmu „Popiełuszko – wolność jest w nas odbyło się spotkanie z odtwórcą roli księdza Jerzego – aktorem Adamem Woronowiczem.
Na prośbę księdza Jerzego uczestnicy realizowali specjalną misję pomocy biorąc udział w grze miejskiej warszawskimi śladami kapelana Solidarności.
 
W trakcie tych kilku dni zawarto wiele cennych znajomości i przyjaźni a wśród nich tą najcenniejszą – z księdzem Jerzym!
 
Duma, radość i moc pomysłów na przyszłość.
 
 
Wrażenia uczestniczki z poprzedniej Szkoły Letniej:
 

 
Wielkie podziękowania dla partnerów projektu: Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, NSZZ Solidarność, oraz dla jego patronów: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Instytut Pamięci Narodowej

 

 

 

Wielkopostne spotkania dla studentów

Materiały edukacyjne

KONKURS LITERACKI

O MUZEUM

REZERWACJE

WSPARCIE

KONTAKT

Aktualności