Szkoła Letnia
SZKOŁA LETNIA 2024 – SPRAWOZDANIE
W dniach od 13 do 18 sierpnia w Warszawie odbyła się IV edycja Szkoły Letniej księdza Jerzego Popiełuszki. Przez pięć dni 45 uczniów i nauczycieli szkół średnich z całej Polski poznawało historię i nauczanie kapelana Solidarności. Uczestnicy rozmawiali ze świadkami jego życia, wizytowali miejsca pamięci, uzestniczyli w wykładach historyków.
Organizatorem wydarzenia, które odbyło się pod hasłem: „Ludzi zdobywa się otwartym sercem, a nie zaciśniętą pięścią” było Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie, współorganizatorem zaś Instytut Pamięci Narodowej.
Program Szkoły Letniej tradycyjnie opierał sie na czterech filarach: Spotkania ze świadkami życia księdza Jerzego Popiełuszki, warsztaty i wykłady historyczne, wizyty w miejscach pamięci oraz integracja rwieśnicza i miedzypokoleniowa. Do tego warsztaty dziennikarskie oraz pokaz filmu „Popiełuszko. Wolnośc jest w nas” połączony z dyskusją z rezyserem.
Świadkowie: Uczestnicy Szkoly Letniej spotkali się z rodziną księdza Popiełuszki, rozmawiali z uczestniczką strajku w obronie krzyży w Miętnem, odwidzili ich Józef Orzeł, Anna Gręziak, Adam Nowosad. Uczestnicy spotkali sie z hutnikami uczestniczacymi w strajku solidarnościowym w Hucie Warszawa w 1980 roku. Jezen z dni poświęcony został na podróż szlakiem męczeństwa księdza Jerzego do Bydgoszczy, Górska i Włocławka. Wykłady i warsztaty dotyczące historii przeprowadzili dla uczestników specjaliści z Instytutu Pamięci Narodowej.
„Ważną częścią zjazdu były dedykowane nauczycielom zajęcia dotyczące profilaktyki samobójstw wśród młodzieży. Uczniowie zaś wraz ze specjalistami w dziedzinie porozumienia bez przemocy uczyli się zapobiegania hejtowi i nienawiści”.
„Historia księdza Popiełuszki to nie tylko opowieść o Solidarności, komunizmie i męczeństwie. To opowieść o prawdziwym, mocnym życiu, o wierze, miłości, przyjaźni i ideałach, które są silniejsze niż ryzyko i śmierć. To historia, z której niezależnie od wieku możemy czerpać” – zaznaczył Paweł Kęska.
Zjazd odbył sie dzięki wsparci Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Papieża Jana Pawła II, Fundacji Uskrzydlamy oraz wielu darczyńców, którzy wsparli finansowo Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszk… za co BARDZO DZIĘKUJEMY!
Nabór uczestników został zakończony z powodu zgłoszenia się maksymalnej liczby uczestników. Zgłaszający się zostaną poinformowani o kwalifikacji.
W wydarzeniu wezmą udział uczniowie szkół ponadpodstawowych w wieku 16-19 lat oraz nauczycie historii, religii, etyki, języka polskiego, HiTu, WoSu, wychowawcy klas.
Wydarzenie ma na celu przybliżenie młodzieży i nauczycielom postaci księdza Jerzego Popiełuszki oraz historii Polski w czasach komunizmu. Zajęcia dla uczniów i nauczycieli w większości będą odbywały się osobno z zaangażowaniem specjalistów w danych dziedzinach. W trakcie szkoły letniej przewidziano zajęcia merytoryczne, integracyjne, spotkania ze świadkami historii, warsztaty z porozumienia bez przemocy, pokaz filmowy, grę miejską, wyjazd do miejsc historycznej pamięci.
Miejsce:
Szkoła Letnia odbywać się w Hotelu Amicus należącym do Parafii Świętego Stanisława Kostki w Warszawie, ul. Hozjusza 2, 01-565 Warszawa
Termin:
13-18 sierpnia 2024 r.
Zgoda rodziców/opiekunów na udział dziecka w szkole letniej (w przypadku uczniów niepełnoletnich)
Zgoda nauczyciela na opiekę nad niepełnoletnim uczniem (w przypadku uczniów niepełnoletnich)
Kontakt do organizatorów:
Paweł Kęska tel. 500 333 619; email: muzeum@muzeumkspopieluszki.pl
_______________________________________________
„SZKOŁA LETNIA 2023 SPRAWOZDANIE”
Zakończyła się Szkoła Letnia księdza Jerzego Popiełuszki dla uczniów szkół średnich i nauczycieli
Od 12 do 16 lipca 30 uczniów szkół średnich i nauczycieli z całej Polski brało udział w trzeciej Szkole Letniej księdza Jerzego Popiełuszki. W trakcie zjazdu odbywającego się pod hasłem „Cena Prawdy” uczestnicy mogli poznać historię księdza Popiełuszki i Solidarności, spotkali się z licznymi świadkami wydarzeń, historykami i edukatorami, brali udział w grze miejskiej i w warsztatach dziennikarskich. Organizatorem wydarzenia było warszawskie Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki, głównym partnerem zaś Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej. W trakcie zjazdu odwiedził uczestników brat księdza Jerzego, Józef Popiełuszko, który opowiedział o domu rodzinnym w podlaskich Okopach. Nauczyciele i uczniowie spotkali się z uczestnikami strajku w obronie krzyży w Miętnem w 1984 r. a także złożyli wizytę w Hucie Warszawa gdzie rozmawiali z organizatorami strajków w sierpniu 1980 i w czasie stanu wojennego. Uczestników odwiedził także Mirosław Odorowski, skarbnik NSZZ Regionu Mazowsze z roku 1981 a także Iwona Ciecierska, która w czasie stanu wojennego przywoziła do parafii Świętego Stanisława Kostki dary z Londynu. Uczestnicy wysłuchali wykładów dotyczących Solidarności i stanu wojennego, które wygłosili profesorowie Jan Żaryn i Paweł Skibiński. W osobnych grupach wzięli także udział w warsztatach porozumienia bez przemocy. Kontakt ze świadkami życia i działalności księdza Jerzego, wśród których byli także jego świadkowie w procesie beatyfikacyjnym, sprawił, że hasło „Zło dobrem zwyciężaj” zyskało wymiar żywego świadectwa. Konrad Zawiślak, uczestnik Szkoły Letniej powiedział: „nie sądziłem, że tak bardzo mnie to dotknie i tak wpłynie na moje życie”. Agnieszka Wrzesińska, nauczycielka z Liceum Ogólnokształcącego w Trzebnicy powiedziała: „Dzięki temu wydarzeniu ksiądz Jerzy stał się dla mnie bliską osobą, którą mogę stawiać za wzór dla siebie i moich uczniów ale także świętym na nasze czasy”. Projekt dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Patronami wydarzenia byli: Minister Edukacji i Nauki, Instytut Pamięci Narodowej i NSZZ Solidarność. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio Warszawa oraz portal Opoka.
Posłuchaj wypowiedzi uczestników:
„SZKOŁA LETNIA 2022 SPRAWOZDANIE”
Między 3 a 7 sierpnia w sanktuarium bł. ks. J. Popiełuszki, pod hasłem „Prawda, wolność, solidarność – wakacyjne spotkania z ks. Jerzym Popiełuszką” odbyła się Szkoła Letnia dla uczniów i nauczycieli z całej Polski.
24 osoby z wielu miast polski przez kilka dni poznawały historię księdza Jerzego Popiełuszki Solidarności.
Nauczyciele spotykali się z profesorami i specjalistami: m.in. prof. Janem Żarynem, dr Rafałem Łatką, historykiem Jakubem Gołębiewskim, Zofią Romaszewską.
Uczniowie pracowali z młodymi historykami dowiadując się czym była PRL i solidarność, czym był stan wojenny a także pracowali na warsztacie „Zło dobrem zwyciężaj – czyli jak poradzić sobie z przemocą i szanować tych, którzy nam źle życzą”. Poza tym była gra miejska, śpiewanie piosenek o wolności i prawdzie i noce przegadane o ważnych sprawach.
Jako organizatorzy – jesteśmy szczęśliwi…
Projekt finansowany był przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.
Patronowali mu: NSZZ Solidarność, IPN, MEiN
Poniżej wywiad z uczestnikami przeprowadzony na antenie Radia Warszawa:
„SZKOŁA LETNIA 2021 SPRAWOZDANIE”