Faktultety z Wolności


Cykl spotkań z wybitnymi historykami, biografami ks. Jerzego Popiełuszki oraz świadkami jego życia

FAKULTETY Z WOLNOŚCI?

“Fakultety z Wolności” to cykl spotkań z wybitnymi historykami, biografami ks. Jerzego Popiełuszki oraz świadkami jego życia. Spotkania są przeznaczone dla osób młodych. Ich celem jest zrozumienie pojęcia wolności, o którą walczył ks. Jerzy Popiełuszko. Wolności, która buduje, daje godność, czyni świat lepszym.

DLACZEGO TU?

Ksiądz Jerzy Popiełuszko przez ostatnie lata życia mieszkał i pełnił swoją codzienną posługę w Parafii Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Tu spowiadał, odprawiał msze święte, udzielał chrztów. Tu też zaczęła się jego przygoda z Solidarnością. Tu, na plebanii spotykali się jego znajomi, przyjaciele, studenci, robotnicy, artyści. Tu rodził się podziemny uniwersytet dla robotników i tu ksiądz Jerzy odprawiał Msze za Ojczyznę, które przyciągały dziesiątki tysięcy ludzi z całej Polski. Tu w końcu znajduje się jego grób, do którego po męczeńskiej śmierci przybyły już ponad 22 miliony osób, w tym politycy, hierarchowie i ludzie kultury z kilkudziesięciu krajów świata. W pokoju, w którym mieszkał ksiądz Jerzy Popiełuszko mieści się dziś Ośrodek Dokumentacji jego Życia i Kultu, który posiada najbogatsze w Polsce zbiory. W podziemiach kościoła znajduje się Muzeum, które gromadzi najważniejsze eksponaty dotyczące księdza Jerzego, w tym te, związane z jego męczeńską śmiercią.

DLA KOGO?

Dla wszystkich w wieku 17-30 lat, których interesuje osoba ks. Jerzego Popiełuszki, młodego, niepozornego księdza, który nie poddał się złu i zmienił historię Polski… ale też dla tych, których interesuje właśnie historia Polski w okresie PRL, etyka, pojęcie wolności, niepodległości, dialogu.

CZEMU TERAZ?

Dlatego, że świętujemy Rok Niepodległości, o którą ksiądz Jerzy walczył ze wszystkich sił. Walczył przede wszystkim o niepodległość wewnętrzną, o wolność sumienia, serca i wiary, o godność każdego człowieka. Mamy dziś niepodległość zewnętrzną, która stawia nam wyzwania i dziś właśnie z lekcji mistrza powinniśmy skorzystać.

KTO OPOWIE CI TĘ HISTORIĘ?

Zajęcia poprowadzą najlepsi w Polsce specjaliści zajmujący się tematyką epoki oraz biografiści ks. Jerzego Popiełuszki. W każdym spotkaniu wezmą udział świadkowie życia księdza Jerzego, jego przyjaciele i współpracownicy.

PRAKTYCZNIE – JAK TO BĘDZIE WYGLĄDAŁO?

“Fakultety z wolności” to cykl dwugodzinnych spotkań, które będą się odbywały w każdy wtorek o godzinie 18:00 od 16 X do 27 XI. Spotkania będą się odbywały w Domu Amicus, ul. Kard. St. Hozjusza 2 na terenie Parafii Świętego Stanisława Kostki, w którym są profesjonalne warunki konferencyjne. Każde spotkanie będzie prowadzone przez historyka oraz przez świadka historii.

  1. 16 X, godz. 18.00-20.00. KORZENIE. Sytuacja Polski po 1945 roku. Prowadzący: dr Ewa Czaczkowska (autorka książki Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego)
  2. 23 X, godz. 18.00-20.00 PIERWSZA PRÓBA. Pobyt księdza Jerzego Popiełuszki w wojsku. Walka systemu komunistycznego z Kościołem. Prowadzący: dr Paweł Skibiński (Instytut Historii UW)
  3. 30 X., godz. 18.00-20.00. SOLIDARNOŚĆ. Rewolucja godności. Prowadzący: dr Grzegorz Majchrzak (Instytut Badań Historycznych IPN, autor licznych publikacji, w tym książki Solidarność na celowniku)
  4. 6 XI, godz. 18.00-20.00. MSZE ZA OJCZYZNĘ. Stan wojenny i rola Kościoła w tym czasie. Prowadzący: dr Milena Kindziuk (autorka największej liczby publikacji biograficznych dot. ks. Jerzego Popiełuszki, w tym książki Popiełuszko. Biografia, która ukaże się na jesieni 2018r.)
  5. 13 XI, godz. 18.00-20.00. PRESJA. Inwigilacja i prowokacje dot. ks. Jerzego Popiełuszki. Sposoby inwigilacji obywateli w okresie lat 80tych. Prowadzący: Jakub Gołębiewski (Biuro Edukacji Publicznej IPN, autor książki Aparat represji wobec księdza Jerzego Popiełuszki)
  6. 20 XI, godz. 18.00-20.00. OFIARA. Okoliczności zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. Prowadzący: Tomasz Wiścicki (Dziennikarz i publicysta, współautor książki Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego)
  7. 27 XI, godz. 18.00-20.00. OWOCE. Znaczenie osoby ks. Jerzego Popiełuszki dla historii Polski. Prowadzący: prof. Jan Żaryn (senator, autor wielu publikacji i opracowań historycznych, w tym fundamentalnej pozycji Dzieje Kościoła w Polsce 1944-1989)

CO TO DLA CIEBIE ZNACZY?

Uczestnicy zajęć będą zachęcani do własnej opowieści o ks. Jerzym Popiełuszce oraz do zinterpretowania pojęcia wolności i do napisania autorskich tekstów na ten temat. Najlepsze prace zostaną publikowane na stronie Muzeum ks. Popiełuszki.

CHCĘ!

:) Miło nam z tego powodu, prosimy więc o wypełnienie poniższego formularza i zapraszamy 16 października o 18:00!

Imię (wymagane)

Nazwisko (wymagane)

Wiek (wymagane)

Adres email (wymagane)

Dlaczego chcę uczestniczyć w Fakultetach z wolności (krótka kilkuzdaniowa wypowiedź)

Skąd dowiedziałem/am się o Fakultetach z wolności

Projekt współfinansowany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób represjonowanych

FzW-Finansowanie

Patronat honorowy

Patronat medialny

FzW-Patronat-medialny